Kurset går over fem ganger. Dette kurset kombineres med nettbaserte moduler slik at deltakerne kan repetere stoffet på egen hånd og loggføre sine erfaringer.
I dette kurset er fokus på økt kjennskap til våre muligheter for regulere og påvirke kroppslig aktivering. Deltakerne får opplæring i bruk av biofeedback som metode. På kurset bruker vi utstyr som måler pulsvariasjon slik at deltakerne lærer mer om å påvirke sine egne kroppslige reaksjoner på stress. Kurset er basert på en blanding av undervisning og praktiske øvelser.
Biofeedback kan beskrives som en prosess der vi lærer å gjenkjenne fysiologiske reaksjoner og påvirke dem. Mulighet og motivasjon for daglig egentrening (15-20 min) på de øvelsene som gjennomgås er en forutsetning for å delta på kurset.
Våre kroppslige reaksjoner påvirkes ofte av tankene og holdningene våre, og av de strategiene vi velger for å hjelpe oss selv. Bevisstgjøring av ulike sammenhenger og utvikling av nye strategier vil også være noe vi bruker tid på.